Stvu0036

13.09.2024.

Музеј “21.октобар”

Изложба ”Лубарда – једна прича” коју су организовали Спомен – парк ”Крагујевачки октобар” и Народни музеј Шумадије у Крагујевцу отворена је у среду 11. септембра у 18 часова у Музеју ”21. октобар” поводом 50 година од смрти великог уметника.

Чине је вредна али ретко излагана уметничка дела Петра Лубарде из Медија центра „Одбрана”, Куће легата и Музеја Југославије, који су пажљиво бирани да чине изложбену целину. Посебан

допринос за упознавање живота и рада великог уметника представља документарни материјал који се први пут презентира јавности. Ауторски тим чине три кустоскиње Јелена Кнежевић (Медија центар „Одбрана”), Дина Павић (Кућа легата) и Ана Панић (Музеј Југославије). Визуелни идентитет каталога и изложбе дело је Александре Капор из Медија центра „Одбрана”.

Изложба је симболично организована на две локације, у Музеју ”21. октобар”, где чини целину са циклусом од 27 слика ”Крагујевац 1941” који је велики уметник поклонио Спомен – парку ”Крагујевачки октобар” 1969. године и у Галерији Народног музеја Шумадије где је циклус био премијерно представљен изложбом отвореном 13. октобра 1968. године. Од отварања Музеја „21.октобар“ 1976.године изложен је као део поставке и по тестаментарној жељи уметника никада није напуштао Крагујевац. Стога је у оквиру изложбе приказан уметников својеручни тестамент о поклону, каталог и позивница из 1968. године.

Петар Лубарда је био један од наших највећих уметника и један од ретких стваралаца са ових простора који је стекао међународну славу. ”Данас је Лубарда мајстор, највећи сликар свог краја и један од најсензибилнијих и најпрефињенијих сликара Европе” писао је у предговору каталога његове изложбе у галерији ”Пенелопе” у Риму 1962. године чувени Ђулио Карло Арган, историчар уметности и тадашњи градоначелник. Иако је непрекидно истраживао нове облике визуелног израза и форме, који су у зрелом и позном периоду увек били близу апстракције, никада се није потпуно одрицао предметности, као и снажног експресионистичког набоја, идеје и поруке. За Лубарду слика није била само „чиста сензација боја и облика,”  већ је морала да садржи „дубљи доживљај, драму”.

На изложби ”Лубарда – једна прича” представљене слике обухватају периоду од 1933. до 1972. године, где су све слика из тридесетих година прошлог века је у власништву Дома војске Србије, у коме је велики уметник први пут имао самосталну изложбу у Београду 1933. године и које су сукцесивно од њега откупљиване. Из уметничке збирке Музеја Југославије су дела која је од друштвено – политичких и радних организација на поклон добио председник СФРЈ, Јосип Броз Тито, а из Легата Петра Лубраде су изабрана платна која до сада нису или су врло ретко излагана.

Током церемоније отварања посетиоцима се обратила Маријана Станковић, директорка Спомен – парка, а затим и ауторке. Испред Медија центра „Одбрана“ говорила је Јелена Кнежевић, начелник Галерије Дома Војске Србије и музејски саветник, затим музејски саветник Ана Панић испред Музеја Југославије, док је у име „Куће легата“ поздравну реч имала Дина Павић, кустос.

Изложбу је  отворила др Анђелка Стојковић, заменица председника Скупштине града Крагујевца.

У Галерији Народног музеја Шумадије било је организовано ауторско вођење кроз изложбу, где су ауторке бројној публици изнеле неке интересантне детаље из рада и живота Петра Лубарде.

Изложба ће бити отворена до 15. октобра 2024. године, а током њеног трајања биће организована и ауторска вођења о чему ће јавност бити благовремено обавештена.